Loading...

Teisinės paslaugos

Įmonių įsigijimas ir pardavimas

Įmonės įsigijimas
Svarstote, kaip pradėti savo verslą?

Pagrindinė mano veikla jau ne vienerius metus susijusi su teisiniais įmonių reikalais. Ilgametė patirtis šioje srityje leido man pastebėti, jog nutarus  pradėti savo verslą, itin lengva pasiklysti tarp įvairių formalumų bei prievolių. Todėl siekiant pasirinkti tinkamiausią įmonės įsigijimo būdą ir išvengti galimų nesklandumų, visuomet rekomenduoju konsultuotis su patyrusiu teisininku.

Egzistuoja trys įmonių įsigijimo būdai:
  • įmonės pirkimas-pardavimas, kaip tai numatyta Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.402 – 6.410 straipsniuose;
  • įmonės akcijų įsigijimas;
  • įmonės steigimas.
Dažniausiai įmonės įsigyjamos dviem būdais – steigiama nauja įmonė arba įsigyjamos jau veikiančios įmonės akcijos. Prieš renkantis vieną iš šių sprendimų, verta atsižvelgti į kelias aplinkybes. Tai – turimas kapitalas, verslo idėjos naujumas bei jos paplitimas rinkoje, taip pat laikas, kurį galite skirti įmonės įsitvirtinimui ir pelningai veiklai.


Veikiančios įmonės įsigijimas

Jei turimų lėšų pakanka ir jums svarbu sutaupyti laiko, optimalus sprendimas yra jau įsteigtos įmonės akcijų (kontrolinės dalies) įsigijimas. Tiesa, tai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Šį procesą gali apsunkinti nežinoma įmonės finansinė būklė bei nesąžiningas pardavėjas, slepiantis informaciją apie įmonę.

Tačiau įmonės akcijų pirkimo riziką galima sumažinti. Patartina pasidomėti ar įmonės atžvilgiu yra pradėta civilinių bylų, darbuotojų bei klientų atsiliepimais, išsiaiškinti aplinkybes, kodėl įmonė parduodama, įvertinti VĮ Registrų centras skelbiamus įmonės finansinius dokumentus bei įsipareigojimus.

Sutarus dėl sandorio, įmonės pirkimo-pardavimo sutartyje būtina išsamiai aptarti pardavėjo įsipareigojimus ir pirkėjui suteikiamas garantijas bei apsaugos priemones.

Dar viena pirkėjo interesų apsaugos priemonė perkant kontrolinį akcijų paketą – atidėtas dalinis atsiskaitymas už perkamas akcijas. Tokiu būdu pirkėjui pavyks sumažinti riziką permokėti už akcijas. Visgi šia priemone pirkėjas galės pasinaudoti tik tuomet, jei pardavėjas bus itin suinteresuotas akcijų pardavimu. Priešingu atveju jis ieškos pirkėjo, akcijų kainą mokančio iš karto.

Kai parduodama ūkinė bendrija, individuali įmonė, individuali veikla, ūkininko ūkis, kontrolinio akcijų paketo įsigijimas yra neįmanomas. Įsigijant šias veiklas, taikomas įmonės, kaip turtinio vieneto, pardavimas.

Rečiausiai taikomas būdas ir yra aukščiau minėtas įmonės, kaip turtinio vieneto, pirkimas. Šis būdas retas dėl sudėtingo proceso. Dar iki pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymo, kuris pagal įstatymą turi būti notarinės formos, šalys privalo parengti įmonės turto inventorizavimo aktą, sudaryti įmonės balansą, įmonės skolų (prievolių) sąrašą, paskirti nepriklausomą auditorių, atliksiantį įmonės turto įvertinimą, informuoti kreditorius apie įmonės pardavimą.

Perkant įmonę, egzistuoja rizika, jog pardavėjas, pasinaudodamas savo žiniomis ir įdirbiu, sukurs konkuruojantį verslą. Siekiant apsaugoti pirkėjo interesus, sudaromi nekonkuravimo įsipareigojimai bei susitarimai dėl darbuotojų ir klientų „neviliojimo“.

Taigi, nuodugnus patikrinimas bei kruopštus darbas rengiant sutartis reikalingas tiek perimant įmonę drauge su kontroliniu akcijų paketu, tiek ją perkant.

Naujos įmonės steigimas

Jei trūksta lėšų įsigyti jau veikiančią, rinkoje žinomą įmonę ar norite pradėti naują veiklą, rekomenduojama steigti naują įmonę. Šiuo metu tai padaryti galima dviem būdais:

  • tvirtinti įmonės įstatus notarų biure ir tada registruoti registrų centre;
  • iškart registruoti bendrovės įstatus registrų centre, pasinaudojant registrų centro savitarnos svetaine (naudojant elektroninį parašą).